Polish Golf english version
polishgolf.pl facebook polishgolf.pl linkedin
Aktualności Biznes Turnieje Ranking & Awards Partnerzy Media

Wywiad z Arturem Gromadzkim

czerwiec 2020 / Wywiad z Arturem Gromadzkim, Prezesem Modrego Lasu Golf Resort

Co najbardziej lubisz w golfie?

Grę! Nie ma nic lepszego niż uderzenie z pierwszego dołka w towarzystwie współgrających przyjaciół, o ile piłka wyląduje na fairwayu! To radość z gry, za którą tęskniłem w czasie pandemii. Jednakże, kiedy gram w Modrym Lesie trudno mi się skoncentrować, ponieważ ciągle patrzę, jak można ulepszyć jakość pola. Golf jest świetnym sposobem na ucieczkę od codzienności, pod warunkiem że nie jesteś właścicielem pola golfowego na którym grasz!

Z jakimi wyzwaniami zmierzyłeś się podczas budowy mistrzowskiego pola golfowego?

Stworzyliśmy odpowiedni zespół ludzi, dzięki którym od samego początku udało się przezwyciężyć wiele problemów w tworzeniu prawdziwie mistrzowskiego pola golfowego w Polsce. Gary Player, kreując nasze pole kierował się nie tylko walorami estetycznymi, ale również stworzeniem takich standardów, którym mogliby sprostać gracze o różnych umiejętnościach, od początkujących do zawodowych graczy.

Dla Gary’ego Player’a pole golfowe wyglądem powinno przypominać lwa, ale swym usposobieniem – jagnię. Ta metodologia projektowania jest filarem Modrego Lasu. Jakość projektu i doświadczenie zespołu, który z jego ramienia uczestniczył w budowie pola, pomogły nam zdobywać znamienite różne nagrody w tym PGA za najlepsze w Polsce 18-dołkowe i 9-dołkowe pole golfowe. Bez zaangażowania i wizji Gary’ego byłoby niezwykle trudno stworzyć ośrodek golfowy o jakości, jaką prezentuje Modry Las.

Dlaczego zagraniczni goście przyjeżdżają do Polski, aby zagrać w golfa?

Nasza lokalizacja w Północno-Zachodniej Polsce oraz sąsiedztwo Niemiec i Skandynawii, przyciąga głównie zagranicznych golfistów z tych krajów. Wielu z nich podróżowało po całym świecie i grało na wielu światowej klasy polach golfowych, więc wiedzą, jak wygląda dobre pole golfowe. Ale, jak większość podróżujących golfistów, szukają oni niezapomnianych wrażeń gry w golfa, które pozostaną z nimi do końca życia. Modry Las swoim projektem wtopionym w piękną naturę zapewnia im takie przeżycia. Co jest również ważne, w Polsce ceny są konkurencyjne. Modry Las zapewniając światowej klasy obiekt oferuje usługi po konkurencyjnych cenach, szczególnie w zakresie pakietów pobytowych, łączących grę, nocleg i wyżywienie.

Dlaczego ludzie, którzy nigdy nie próbowali grać w golfa, mieliby spróbować?

Golf to świetny sport, w którym ludzie spotykają się, aby w pięknym otoczeniu współzawodniczyć podczas gry. Można grać zespołowo lub indywidualnie.

Gra w golfa pozwala uczyć wiele ważnych rzeczy, które są przydatne w życiu. Są nimi wytrwałość, precyzja, zabawa, uczciwość, opanowanie i empatia. To wszystko dzieje się oczywiście w otoczeniu nieskażonej przyrody, z dala od miast dotkniętych zanieczyszczeniem, hałasem, ruchem ulicznym, a ostatnio także pandemią koronawirusa. Jeśli nie grałeś w golfa, spróbuj!

Jeśli doświadczony golfista chciałby zagrać po raz pierwszy w Modrym Lesie, jakie wskazówki byś mu przekazał?

Modry Las to pole mistrzowskie, trudne jeśli grane z czarnych teesów, spektakularne w wyglądzie oraz wymagające strategii. Linia uderzenia przy wybijaniu z tee ma zdecydowany wpływ na grę i dotarcie do dołka. Szczególnie kiedy na drodze pojawiają się wodne przeszkody lub bunkry. Dlatego też doradzał bym poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z naszym „Yardage Book”, który wskaże dystanse do przeszkód i optymalne linie uderzeń do dołków. Myślę, że jednym z powodów, dla których tak wiele osób wraca co roku do Modrego Lasu, jest wspomnienie gry z poszczególnych dołków, które pozostają w pamięci. Polecam również grę na Orlim Lesie, który jest naszym dziewięcio-dołkowym mistrzowskim polem w miniaturze. Możesz na nim poprawić niektóre swoje umiejętności, bawiąc się przy tym wyśmienicie.

Jak zmieniła się branża golfowa od czasu otwarcia Modrego Lasu?

Przede wszystkim chciałbym pogratulować Polskiemu Związkowi Golfa (PZG) jego 25-lecia. PGZ znacząco wpłynął na kształtowanie golfa w Polsce i rozwinął go niemal od zera. Natomiast my w 2019 roku celebrowaliśmy naszą 10. rocznicę powstania Modrego Lasu. To był niezapomniany rok - nie tylko zapewniliśmy sobie status PGA National Poland, lecz również zdobyliśmy uznanie branży golfowej na najwyższym poziomie, zdobywając po raz piąty World Golf Award dla najlepszego pola golfowego w Polsce. Podpisaliśmy także naszą pierwszą wzajemną umowę z najlepszym polem golfowym w Malezji -TPC Kuala Lumpur. Korzystanie z naszego doświadczenia może znacząco wpłynąć na postrzeganie Polski jako wschodzącej destynacji turystyki golfowej. Powoli dołączamy do międzynarodowej społeczności golfowej. Ale przed nami jeszcze długa droga, jest potencjał, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

Co powinno być zrobione, aby rozwinąć grę w golfa w Polsce?

Obecnie dużo się dzieje w golfie, jednak pomimo tego nadal pozostajemy w tyle w porównaniu z innymi krajami. Nadal istnieje przekonanie, że golf jest sportem elitarnym. Dlatego musimy podejść do tego zagadnienia rodzinnie. Jednym z nich jest zachęcanie kobiet do uprawiania tego sportu. Golfistki tworzą przyjazne otoczenie dla uprawiania tego sportu przez całą rodzinę, włączając również dzieci. Niezbędne dla rozwoju golfa jest utworzenie w kraju większej ilości pól golfowych, nawet najprostszych 9-cio dołkowych czy miejsc do treningu jak driving range, w których byłaby możliwość nauki tego sportu bez konieczności odbywania dalekich podróży do pól golfowych.

Jednak diabeł tkwi w szczegółach, o których mówi się niewiele, a które są kluczowym elementem rozwoju tego sportu w Polsce. Mianowicie, niewłaściwe opodatkowanie pól golfowych.

Jaki jest wpływ podatków na przyszłość golfa w Polsce?

W większości krajów na świecie pola golfowe są opodatkowane jako tereny rolne. Dopóki Polska nie wprowadzi tego samego systemu, rozwój golfa w Polsce będzie znikomy. Przykładowo takie opodatkowanie pól golfowych jest w Czechach. Funkcjonuje tam obecnie ponad 100 pól golfowych, które zapewniają miejsca pracy jak również pełnią rolę terenów rekreacyjnych. Zachęcają przy tym do zdrowego trybu życia ponad 60 000 zarejestrowanych golfistów. Dla porównania Polska ma 30 pól golfowych i mniej niż 10 000 zarejestrowanych graczy w golfa. Pola golfowe nie powinny być klasyfikowane i opodatkowane jak zakłady produkcyjne. Na takim samym poziomie jak np.: fabryka samochodów ! Na polu golfowym uprawia się trawę, kosi ją i pozwala się ludziom po niej chodzić i grać. To wszystko!

Jak i dlaczego wprowadziłeś markę PGA National do Polski?

Zawsze mieliśmy ambicję bycia jednym z wiodących pól golfowych w Europie. Wszystko zaczęło się od zlecenia Gary'emu Player’owi zaprojektowania naszego pola. W zeszłym roku otrzymaliśmy propozycję podpisania umowy z PGA, która dotyczyła statusu PGA National Poland oraz PGA National Academy Orli Las. Naszym celem było stworzenie pola golfowego, które przekroczy wiele oczekiwań. Dzięki rozmowom z PGA w Anglii, stało się jasne, że podzielamy podobną wizję. Dołączenie do ich programu, przyjęcie znaku firmowego jako PGA National Poland oraz związane z tym doradztwo, pomoże nam osiągnąć jeszcze wyższy poziom usług. Jednocześnie będący na ukończeniu Dom Klubowy o powierzchni 2000 m2 stał się kolejnym krokiem milowym. Proces rebrandingu już przykul uwagę wielu golfistów z całego świata, a kiedy ponownie otworzą się granice międzynarodowe, spodziewamy się gości w większej ilości.

Jakie zabezpieczenia stosuje się na polach golfowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Korzystamy z wytycznych wydanych przez Brytyjski R&A (Royal & Ancient), które są europejskimi standardami golfowymi dotyczącymi higieny oraz zdrowej i bezpiecznej gry. Najważniejszą cechą bezpieczeństwa jest to, że golf jest sportem bezkontaktowym, rozgrywanym na wielkiej powierzchni. Wielu golfistów przyznało się, że czują się bezpieczniej na polu golfowym niż gdziekolwiek indziej! Co więcej, golf jest korzystny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, szczególnie podczas pandemii. Po zniesieniu blokady pojawiła się pasja i głód gry w golfa, który jest zrozumiały po tygodniach uwięzienia w domach. Wdrożyliśmy zasady bezpiecznej gry, do których należą między innymi zakaz dotykania flag oraz usunięcie grabi do wygładzania bunkrów. Ponadto przestrzeganie dystansu społecznego, rezerwowanie czasu gry z wyprzedzeniem i powstrzymywanie się przed tradycyjnym podaniem ręki na końcu rundy. Na szczęście mamy również duży taras na świeżym powietrzu ze sporą ilością miejsc do siedzenia z zachowaniem bezpiecznego dystansu, aby zafundować sobie drinka po rundzie. Golf ma potencjał, aby zrobić coś dobrego z czegoś tak okropnego jak pandemia.

Czy osiągnąłeś wszystko, co zamierzałeś osiągnąć?

Nie spodziewałem się, że moje plany stworzenia pola golfowego w pobliżu mojego rodzinnego miasta osiągną światowy poziom. To co osiągnęliśmy przerosło moje oczekiwania. Spotkanie i praca z wielką osobowością i legendą, jaką jest Gary Player, na zawsze będą jednym z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. Zdobycie tylu nagród i pozytywne komentarze golfistów grających na polu z pewnością uzasadniło moją inwestycję i skompensowało frustracje i trudy budowy. Wspaniałym obiektem jest również Dom Klubowy, w projekt którego byłem zaangażowany od samego początku. Ale, jak wiadomo sam bym nic nie zdziałał. Mam wspaniałą ekipę współpracowników w Modrym Lesie. Ich profesjonalizm, oddanie, doświadczenie i umiejętność radzenia sobie w każdej trudnej sytuacji pozwala mi patrzeć z optymizmem w przyszłość. Status PGA National Poland jest świadectwem unikalnego projektu i świetnej obsługi. Odpowiadając na Twoje pytanie: zrealizowałem wiele moich ambicji dzięki Modremu Lasowi, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Praca się nie kończy. Utrzymanie Modrego Lasu na światowym poziomie będzie stałym wyzwaniem i wymaga ciężkiej pracy.

TOP