Polish Golf english version
polishgolf.pl facebook polishgolf.pl linkedin
Aktualności Biznes Turnieje Ranking & Awards Partnerzy Media

Polish Golf Hall of Fame / Galeria Sław Polskiego Golfa


Pierwszy polski portal golfowy polishgolf.pl, pgaawards.pl tworzy Polish Golf Hall of Fame który ma służyć propagowaniu i promocji golfa poprzez wciągające opowiadanie historii i wystawy przedstawiające artefakty, dzieła sztuki, audio, wideo i fotografię istotne dla historii polskiego golfa i jego członków. Misją Polish Golf Hall of Fame jest zachowanie i uhonorowanie historii gry w golfa oraz spuścizny tych, którzy sprawili, że rozwija się ona w Polsce.

Minęło 25 lecie polskiego golfa, to dobry czas na podsumowania oraz nowe pomysły na jego promocję. Pierwszy polski portal polishgolf.pl oraz jedyna w Polsce nagroda PGA – Polish Golf Awards wyróżniły i nagrodziły wiodące postacie które przyczyniły się do rozwoju tej ciekawej i popularnej na świecie dyscypliny sportu.

Powstaje coraz więcej pól golfowych, Mateusz Gradecki oraz Adrian Meronk z sukcesem grają na European Tour, zainteresowanie golfem rośnie, wiec wzorem światowych organizacji postanowiliśmy utworzyć Polish Golf Hall of Fame (Galerię Sław Polskiego Golfa) aby zapoczątkować znakomitą światową tradycję w Polsce.

Proponujemy kategorie, sposób nominowania i wyboru osób które jako pierwsze zostaną uhonorowane tym zaszczytnym wyróżnieniem. Jesteśmy otwarci na pomysły i sugestie. Oczywiście, zasady nominowania i kategorie mogą się zmieniać i powiększyć lecz mamy nadzieję, że do końca 2020 roku zakończymy ten wstępny proces.

Komisję selekcyjną będą stanowiły autorytety i jurorzy PGA – Polish Golf Awards, natomiast zgłoszenia może dokonać każdy, jeżeli uzasadnienie będzie zgodne z opisem kategorii.

Proponowane kategorie:
  • golfiści - osoba grająca i odnosząca sukcesy na profesjonalnych europejskich i światowych zawodach (European, PGA, World Tour i innych). Osoba musi zakończyć karierę zawodniczą minimum 3 lata wcześniej przed nominacją;
  • golfistki - osoba grająca i odnosząca sukcesy na profesjonalnych europejskich i światowych zawodach sportowych (LET, LPGA Tour i innych). Osoba musi zakończyć karierę zawodniczą minimum 3 lata wcześniej przed nominacją;
  • właściciele 18 dołkowych pól golfowych - pole musi wyróżniać się od pozostałych, istnieć przynajmniej kilkanaście lat, a osoba będąca brana pod uwagę w nominacji jest jego prawnym, długoletnim właścicielem;
  • współtwórcy / kontrybutorzy - osoby które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju polskiego golfa, zajmując eksponowane stanowiska np. prezes PZG, PGA Polska etc., komentatorzy zawodów golfowych, organizatorzy i pomysłodawcy unikalnych działań, działacze sportowi etc. Osoba musi być wyróżniającą się i aktywną na polskiej scenie golfowej przez kilkanaście lat.
Nominowani muszą uzyskać zgodę 75 procent komisji selekcyjnej, aby uzyskać zapis.


Nominacje w kategorii właściciele pól golfowych:

William Siwek – Postołowo Golf & Country Club

Arkadiusz Muś – Rosa Golf & Country Club

Artur Gromadzki – Modry Las Golf & Country Club


Nominacje w kategorii współtwórcy:

William Carey – najlepszy polski golfista od 1991 roku. Współtwórca polskiej sceny golfowej oraz klubu FWG&CC.

Marek Podstolski – pierwszy Prezes PGA Polska. Pośmiertnie. Zmarł w 2020 roku. Aktywny współtwórca związku zawodowych golfistów, trenerów, instruktorów.

Andrzej Person – jeden z pierwszych Prezesów PZG, aktywny promotor polskiego golfa w Polsce i poza granicami kraju, komentator telewizyjny.

Paweł Gąsior – twórca polonijnej olimpiady golfa w USA będącej największą polską międzynarodową imprezą golfową w które rokrocznie od ponad 20 lat uczestniczą golfiści z całego świata.

Elżbieta Panas – uczestniczy w polskim życiu golfowym od jego powstania zarówno jako zawodniczka zdobywająca wiele tytułów i wygrywająca dziesiątki amatorskich turniejów, lecz jej największą zasługa jest utworzenie sekcji golfowej w Muzeum Sportu, jak również licznych wystaw, wydanie książki 20 lecie polskiego golfa jak i utworzenie, działającego prężnie Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet.

Andrzej Strzelecki – pośmiertnie. Zmarł w 2020 roku. Jeden z pierwszych polskich golfistów, aktywnie uczestniczący w popularyzacji golfa i jego rozwoju zarówno w filmie, telewizji, aktywnie uczestniczący w polskim życiu golfowym napisał i wydał dwie książki o golfie.

Wojciech Pijanowski - związany z polskim golfem od 1992 roku. Członek drugiego zarządu Polskiego Związku Golfa w latach 1998-2002. Współzałożyciel pierwszego Stowarzyszenia Sędziów Golfowych w 2007r. Pomysłodawca, autor i prowadzący pierwszy telewizyjny "Magazyn golfowy'' - emisja w latach 2002 - 2005. Współorganizator wystawy w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie p.t. ''Historia golfa" oraz współautor albumu ''Polski Golf". Komentator golfowy. Pomysłodawca i organizator turniejów golfowych. Promotor golfa w mediach i prasie od prawie 30 lat.

TOP