Galeria Sław Polskiego Golfa.

Stała ekspozycja w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od 2022 roku.

Słowo golf – lub w szkockim gowf – jest zwykle uważane za szkocką odmianę holenderskiego colf lub colve, co oznacza kij. Według legend golf został wymyślony przez szkockich pasterzy, jeszcze inne źródła wskazują na jego holenderskie początki. Jedno jest jednak pewne: współczesną grę w golfa zawdzięczamy Szkotom.

Trudno jednoznacznie ustalić, kiedy golf zawitał na nasze ziemie. Pierwszych wzmianek należy się doszukiwać w Niemieckim Roczniku Golfowym z 1911 roku. Lista opublikowanych w nim obiektów wymienia prywatne pole w Głogówku na Górnym Śląsku.

4 kategorie

golfistów i twórców

14 sław

w galerii

XX-lecie międzywojenne to okres rozkwitu golfa na polskich ziemiach. Rosnąca liczba nowych obiektów cieszyła się uznaniem zarówno rodzimych graczy, jak i przedstawicieli zagranicznej prasy. Jednym z najważniejszych wydarzeń tamtego okresu było otwarcie kompleksu golfowego w Szczawnie Zdroju w 1924 roku.

Miejscem skupiającym stołeczne środowisko był Warszawski Golf Club, który w 1938 roku został przeniesiony do Powsina. Relokacji towarzyszyła też zmiana nazwy na Polski Country-Club. Nowy obiekt przypominał angielskie kompleksy golfowe, a 9-dołkowe pole cieszyło się dużą popularnością wśród ówczesnych graczy. Historia polskiego golfa to także walka o równe prawa kobiet. Ów wątek jest nierozerwalnie związany z losami powstałego w 1931 roku Golf-Klubu im. Kazimierza Pułaskiego na Osiedlu Giszowiec. Ten katowicki klub początkowo przyjmował w swoje szeregi tylko mężczyzn, z czasem jednak i paniom zaczęto nadawać honorowe członkostwo.

O rozwoju golfa w tamtym okresie może także świadczyć wydanie w 1932 roku Podręcznika do gry w golfa (prezentowany w gablocie obok), którego autorem jest Adam Gubatta. Wybuch II wojny światowej zahamował dalszy rozwój tego sportu w Polsce. Z jeszcze większym problemem golf musiał się jednak zmierzyć w okresie
rządów komunistycznych. Władze PRL uznały go za rozrywkę kapitalistyczną, a jego koniec przypieczętowały uwłaszczenia i niszczenie obiektów golfowych.

Kluczowym momentem dla reaktywacji był początek lat 90. XX wieku. To właśnie w tym okresie powstały cieszące się dużą renomą ośrodki w Kołczewie pod Międzyzdrojami, w Rajszewie koło Warszawy, Modrym Lesie, Postołowie, Konopiskach i Krakowie. W 1993 roku powstał Polski Związek Golfa.

Kolejne historyczne osiągnięcie stało się udziałem Adriana Meronka – wschodzącej gwiazdy światowego golfa. Jako pierwszy Polak w historii awansował do turnieju European Tour, wygrał elitarny turniej Irish Open na World Tour, z wielkim powodzeniem zagrał w 150. edycji The Open oraz wziął udział w Igrzyskach XXXII Olimpiady w Tokio.

Duże sukcesy odnosi również Mateusz Gradecki, który wygrał kilka turniejów zawodowych na European Tour. Wśród polskich golfistek wyróżnia się Martyna Mierzwa-Szwonder, wielokrotna mistrzyni Polski oraz pierwsza Polka grająca w Ladies European Tour.

Według przybliżonych szacunków gra w niego aż 60 milionów osób na całym świecie. Wrócił także na areny olimpijskie w 2016 roku po ponad stuletniej nieobecności (rozgrywki odbyły się w 1900 roku podczas Igrzysk II Olimpiady w Paryżu i podczas kolejnych w Saint Louis w 1904 roku). Dużo istotniejszy jest jednak fakt, jak bardzo zbliża ludzi i motywuje do odwiedzania nowych miejsc.

Wzorem światowych organizacji PGA – Polish Golf Awards od 1998 roku prezentuje i nagradza znaczące osoby i obiekty na polskiej scenie golfowej w ramach programu polishgolf.pl. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce, mające najwyższą rangę w środowisku. Od 2015 roku PGA – Polish Golf Awards istnieje jako niezależny
program, mający na celu nagradzanie osób, instytucji, pól i ośrodków golfowych, wyróżniających się na scenie golfowej.

Pierwszy polski portal golfowy polishgolf.pl, pgaawards.pl wraz z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie tworzy Polish Golf Hall of Fame. Ma on służyć propagowaniu i promocji golfa poprzez opowiadanie historii i organizownie wystaw przedstawiających artefakty, dzieła sztuki, fotografie i inne istotne dla historii polskiego golfa. Misją Polish Golf Hall of Fame jest zachowanie i uhonorowanie historii gry w golfa oraz spuścizny tych, którzy sprawili, że rozwija się on w Polsce.

W 2022 roku minęło 100-lecie polskiego golfa, to dobry czas na podsumowania oraz nowe pomysły na jego promocję. Pierwszy polski portal polishgolf.pl oraz jedyna w Polsce nagroda PGA – Polish Golf Awards wyróżniły i nagrodziły wiodące postacie, które przyczyniły się do rozwoju tej ciekawej i popularnej na świecie dyscypliny sportu.

Kategorie, sposób nominowania i wyboru osób, które jako pierwsze zostały uhonorowane tym zaszczytnym wyróżnieniem, utworzono na bazie wieloletniego doświadczenia w Polsce i za granicą. Komisję selekcyjną stanowią autorytety i jurorzy PGA – Polish Golf Awards, natomiast zgłoszenia może dokonać każdy, jeżeli uzasadnienie będzie zgodne z opisem kategorii.

Współpraca: Sportofino, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ABK Grupa, portale: polishgolf.pl i pgaawards.pl.

Kategorie Hall of Fame:

  • golfiści – osoby grające i odnoszące sukcesy na profesjonalnych europejskich i światowych zawodach (European, PGA, World Tour i innych). Osoby muszą zakończyć karierę zawodniczą minimum 3 lata wcześniej przed nominacją;
  • golfistki – osoby grające i odnoszące sukcesy na profesjonalnych europejskich i światowych zawodach sportowych (LET, LPGA Tour i innych). Osoby muszą zakończyć karierę zawodniczą minimum 3 lata wcześniej przed nominacją;
  • właściciele 18-dołkowych pól golfowych – pole musi wyróżniać się wśród pozostałych, istnieć przynajmniej kilkanaście lat, a osoba/osoby będące brane pod uwagę są jego prawnym właścicielem od początku powstania;
  • współtwórcy/kontrybutorzy – osoby, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju polskiego golfa, zajmując eksponowane stanowiska np. prezes PZG, PGA Polska etc., komentatorzy zawodów golfowych, organizatorzy i pomysłodawcy unikalnych działań, działacze sportowi etc. Osoby muszą wyróżniać się aktywnością na polskiej scenie golfowej przez kilkadziesiąt lat.